Zakres usług

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza nazywana również stomatologią ogólną obejmuje najważniejsze usługi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. Postawowe zabiegi z tej dziedziny związane są z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. Pacjenci, którzy systematycznie poddają się stomatologii zachowawczej efektywnie wzmacniają struktury zębów oraz uodparniają się na działanie bakterii. Do stomatologii zachowawczej zalicza się zarówno samą profilaktykę jamy ustnej, jak i już faktyczne leczenie ubytków próchnicznych. Celem zabiegów profilaktycznych jest skuteczne uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy poprzez usunięcie kamienia nazębnego, co pozwoli uniknąć bolesnego oraz skomplikowanego, a przede wszystkim kosztownego leczenia w przyszłości. Do najpopularniejszych działań w tym zakresie należy:

  • przeprowadzanie badań kontrolnych jamy ustnej i zębów;
  • usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością oraz krwawieniem dziąseł;
  • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia;
  • piaskowanie;
  • skaling;
  • polerowanie;
  • lakierowanie;
  • lapisowanie zębów u dzieci.

Stomatologia zachowawcza obejmuje także wszelkie zabiegi dotyczące leczenia ubytków zębowych, które powstały na skutek próchnicy, między innymi:

  • leczenie próchnicy zębów;
  • wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków;
  • leczenie pourazowych zębów stałych;
  • odbudowę korony zębowej;
  • leczenie endodontyczne, czyli kanałowe;
  • higienizację jamy ustnej.

Protetyka

Protetyka dentystyczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu (zarówno wrodzonych, jak i nabytych), bezzębia, a także chorób narządu żucia. Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych, a także odbudowa straconych niegdyś tkanek uzębienia. W związku z powyższym omawiana dziedzina stomatologii wykorzystuje wiedzę z zakresu chirurgii Do protetyka warto udać się w przypadku częściowej utraty uzębienia. Protetyk wdroży wówczas działania, które zminimalizują negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Poprawią one nie tylko wygląd uzębienia pacjenta, ale także umożliwią mu właściwe przeżuwanie. To z kolei ma niebagatelny wpływ na odpowiednie trawienie. Protetyka zębów przeciwdziała także zmianom w jamie ustnej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wysunięcia zębów przeciwstawnych czy zaniku kości, co mogłoby powodować powstanie kolejnych ubytków. szczękowej, laryngologii, onkologii, radiologii, a także dermatologii.

Najczęściej leczenie protetyczne zostaje wdrożone, kiedy jest już za późno na zastosowanie zwykłego leczenia stomatologicznego. Nowoczesna protetyka to jednak nie tylko protezy, ale także działania, które mają na celu zapobieganie zmianom, jakie powstają w wyniku braków w uzębieniu.

Endodoncja mikroskopowa

Leczenie endodontyczne, powszechnie znane pod nazwą „leczenie kanałowe”, obejmuje hamowanie procesów chorobowych zachodzących w korzeniu zęba poprzez usunięcie miazgi, poszerzenie kanału i szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych przez stomatologa. Do zainfekowania miazgi zęba najczęściej dochodzi przypadkach pęknięcia zęba, głębokiego i rozległego ubytku, kilkukrotnego leczenia zęba, złamania zęba. Współczesna endodoncja pozwala lekarzowi dentyście na dokładną diagnostykę oraz precyzyjne i bezbolesne leczenie. Przed każdym zabiegiem i po jego zakończeniu, wykonuje się badanie RVG. W celu dokładniejszej analizy i diagnostyki a w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej (CBCT).
Dzięki pracy przy użyciu wysokiej klasy mikroskopu zabiegowego, endodonta jest w stanie ocenić anatomię systemu korzeniowego leczonego zęba, co gwarantuje większą skuteczność leczenia, umożliwiając wyleczenie zębów wcześniej kwalifikowanych do usunięcia ze względu na skomplikowaną budowę systemu kanałowego oraz niepowodzenia pierwotnego leczenia spowodowanym złamaniem narzędzia kanałowego lub perforacją.

Periodontologia

Periodontologia to horoby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Do przyzębia zaliczyć można wszystko to, co powoduje utrzymanie zęba w zębodole. Są to między innymi ozębna, cement korzeniowy, dziąsło oraz wyrostek zębodołowy. W obszarze zainteresowań periodontologii znajdują się choroby o charakterze zapalnym powstające w wyżej wymienionych obszarach jamy ustnej. Do zadań periodontologa należy także profilaktyka, której celem jest zmniejszenie ryzyka choroby i ochrona przed jej negatywnymi powikłaniami dla całego organizmu. Choroby przyzębia, w których stosowane jest leczenie periodontologiczne, mogą manifestować się poniższymi objawami:

  • krwawienie z dziąseł występujące na przykład po szczotkowaniu zębów,
  • rozchwianie zębów,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • obrzęk dziąsła,
  • przekrwienie dziąsła,
  • nadwrażliwość zębów na wysoką albo niską temperaturę,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • utrata zębów w ciężkich albo nieleczonych przypadkach.

Wybielanie zębów

…nic tak nie dodaje uroku jak piękny, biały uśmiech. Jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów.

W Centrum Stomatologicznym Bema 4 oferujemy dwie profesjonalne metody zabiegów wybielania.

Jedną z nich jest metoda jednoseansowa w gabinecie, dzięki której od razu można się cieszyć nowym kolorem zębów.
Każdy zabieg jest poprzedzony kompleksowym przeglądem stomatologicznym, w celu stwierdzenia ewentualnych przeciwwskazań do wybielania, takich jak próchnica, ubytki szkliwa i stany zapalne dziąseł lub przyzębia, ocenia się stan zębów pod kątem ewentualnych przebarwień szkliwa lub niedopasowanych kolorystycznie wypełnień, a następnie omawiane są prognozowane efekty zabiegu.
Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa około 50 minut. Aplikowany żel wybielający aktywuje w szkliwie procesy utleniania, wzmacniane światłem lampy Beyond, dzięki czemu zęby zmieniają kolor.   
Po zakończeniu zabiegu bardzo ważne są zalecenia pielęgnacyjne, aby jak najdłużej cieszyć białym uśmiechem, oraz informuje o konieczności przestrzegania tzw. „białej diety” przez 7 dni, czyli wyeliminowaniu pokarmów zawierających mocne barwniki.

Druga metoda, zwana wybielaniem nakładkowym polega na pobraniu wycisków, stworzeniu wyłącznie dla Państwa szyn, które w przeciągu max 7 dni przygotowuje technik dentystyczny. Przy odbiorze szyn dodajemy żele wybielające (w aplikatorach), które wg szczegółowych wskazówek stosujecie Państwo sami w domu w zależności od potrzeb.
Po każdorazowym użyciu szyn z żelem również ważne są zalecenia pielęgnacyjne, oraz informuje o konieczności przestrzegania tzw. „białej diety”, czyli wyeliminowaniu pokarmów zawierających mocne barwniki.

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna ma ogromne znaczenie w zapobieganiu próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. Każde leczenie stomatologiczne jest o wiele skuteczniejszcze, jeżeli regularnie (przynajmniej raz w roku) będziemy odwiedzać higienistki w celu:

  • Usunięcia kamienia nazębnego (skaling)
  • Usunięcia osadu (piaskowanie)
  • Fluoryzacji, która pozwala na zredukowanie
  • występowania próchnicy do 40%
  • Lakowania zarówno zębów mlecznych jak i stałych trzonowych
  • Przeglądu stomatologicznego

Implantologia

Implantologia – w jakich sytuacjach sprawdzą się implanty?
Implanty stomatologiczne sprawdzają się u osób z brakami w naturalnym uzębieniu spowodowanymi przez:

  • próchnicę,
  • choroby przyzębia,
  • urazy mechaniczne
  • brak zawiązka lub zawiązków zębów stałych.

Należy mieć świadomość, że leczenie implantologiczne jest obecnie najbardziej trwałym, funkcjonalnym oraz wyjątkowo estetycznym sposobem uzupełniania braków zębowych. Implant wszczepiony w kość doskonale zastępuje naturalny ząb i zachowuje wszystkie właściwości nawet przez kilkadziesiąt lat.

Implantologia – jak przebiega wizyta?
Leczenie implantologiczne to proces, który składa się z kilku etapów. Wymaga on przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki oraz przygotowania szczegółowego planu:

Konsultacje
Pierwsza wizyta u implantologa to szczegółowe konsultacje ze specjalistą. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, wykonuje wstępne badanie stomatologiczne, zleca wykonanie określonych badań obrazowych, planuje leczenie, a także przedstawia proponowany harmonogram i kosztorys.

Zabiegi przygotowawcze
U niektórych pacjentów przed leczeniem implantologicznym konieczne jest wykonanie zabiegów przygotowawczych. Może to być np. podniesienie dna zatoki szczękowej (u pacjentów, u których jest zbyt mało tkanki kostnej do wszczepienia implantu w szczęce w wyniku niskoschodzącej zatoki szczękowej) albo zabiegi odtwórcze tkanki kostnej, która uległa zanikowi.

Wszczepienie implantu
Kolejny etap leczenia implantologicznego to wszczepienie implantu. Zabieg jest bezpieczny, w zależności od liczby zaplanowanych implantów do wszczepienia trwa od 30 do 60 minut. Po jego zakończeniu należy przestrzegać zaleceń lekarza w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Po 7-10 dniach zdejmowane są szwy.

Odsłonięcie implantu
W zależności od miejsca implantacji (szczęka albo żuchwa) osteointegracja wszczepu trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie implantolog kończy część leczenia chirurgicznego, odsłaniając implant i montując na nim śrubę gojącą.

Prace protetyczne
Następnym etapem jest leczenie protetyczne. Zależnie od liczby implantów oraz rodzaju zaplanowanych prac pacjent powinien przygotować się na kilka wizyt. Zakończenie leczenia to zamocowanie stałego uzupełnienia protetycznego.

Implantolog – co po leczeniu?
Po leczeniu implantologicznym wygląd czy funkcjonowanie odbudowy protetycznej na implancie niczym nie różni się od naturalnego zęba. Wskazane są wizyty kontrolne co 6 miesięcy lub w zaleconych przez lekarza odstępach czasowych należy zgłaszać się na wizyty kontrolne.

Chirurgia stomatologiczna

Kwalifikacje stomatologów pracujących w Centrum Stomatologicznym Bema 4 Sp. z o.o. w Gdyni, ich kliniczne doświadczenie i specjalistyczna wiedza oraz wyjątkowa dokładność gwarantują Państwu skuteczny, szybki bezbolesny sposób wykonania zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej a wraz z tym poprawę komfortu życia.
Zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane w Centrum

  • Ekstrakcje zębów stałych oraz mlecznych
  • Operacyjne usunięcie zębów zatrzymanych / usunięcie zawiązków zębów
  • Odsłonięcie zębów zatrzymanych w łuku (etap leczenia ortodontycznego)
  • Zabiegi na wyrostku zębodołowym szczęki oraz części zębodołowej żuchwy
  • Zabiegi na tkankach miękkich policzków, warg, języka, policzków oraz podcinanie i plastyka wędzidelka
  • Mikrochirurgia endodontyczna; resekcja wierzchołka korzenia, hemisekcja, premolaryzacja, radektomia
  • Leczenie torbieli obszaru  szczękowo-twarzowego i tkanek miękkich
  • Leczenie operacyjne zębopochodnych schorzeń zatok szczękowych (usunięcie torbieli, korzeni ze światła zatoki, ciał obcych)
  • Chirurgia przedprotetyczna
  • Zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej
  • Zabiegi augmentacyjne
  • Diagnostyka i leczenie schorzeń gruczołów ślinowych (np. kamienie w przewodzie ślinianki)
  • Pomoc w stanach nagłych (urazy zębów, złamania kości, ropnie)
  • Pobieranie wycinków/biopsji ze zmian rozrostowych.

Zapewniamy takie leczenie, podczas którego pacjent czuje się komfortowo, bezpiecznie i bez bólu, korzystamy z rożnych technik znieczulania.

Plan Leczenia

Diagnostyka

Przed przygotowaniem planu leczenia konieczna jest dokładna diagnostyka. Składa się ona z bezpiecznych badań przeprowadzanych za pomocą nowoczesnych urządzeń. Podstawę stanowią tutaj zdjęcia RTG, obrazujące tkanki kostne jamy ustnej w różnym zakresie i zapewniające niezbędne informacje dotyczące ich stanu.

Plan leczenia i kosztorys

Po wstępnym wywiadzie medycznym i diagnostyce nasz ekspert przystępuje do sporządzenia planu leczenia. Stanowi on wykaz wszystkich niezbędnych zabiegów wraz z odpowiednimi opisami, dlaczego są one konieczne. Po przedstawieniu wspomnianego planu leczenia zostaje przekazany Pacjentowi dokładny kosztorys, aby miał on świadomość wszystkich aspektów postępowania, w tym finansowych.